- magyar
- english
- Русский
I. DE-ESG Konferencia és Fórum
Szakértői és szabályozói előadók
Hunyadi László - helyettes államtitkár, Nemzetgazdasági Minisztérium
Fehér Sándor - ESG - csoportvezető, MGFÜ - Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség
A nevem Fehér Sándor, és öt hónapja vezetem az újonnan alakult MGFÜ-n belüli ESG csoportot. Az Ügynökség kiemelt szerepet vállal a fenntarthatóságot célzó gazdasági kezdeményezések támogatásában. Az MGFÜ egyik fontos feladata a felsőoktatási intézmények akkreditációjának támogatása, amely lehetővé teszi az ESG tanácsadói képzések indítását. Ezek a képzések hozzájárulnak ahhoz, hogy a KKV-k megfelelő szakmai tudást kapjanak az ESG követelmények teljesítéséhez, így javítva a fenntarthatóságra való felkészülésüket és versenyképességüket.
Korábban munkáimban a fenntarthatóság elsősorban a nagy infrastrukturális projektek környezeti hatásvizsgálatán keresztül kapott szerepet. Geográfus-közgazdász végzettségemre alapozva, feladatom és egyben küldetésem, hogy a magyarországi vállalkozások fenntarthatósági átalakulását támogassam az MGFÜ-s csapattal, konkrét programok kidolgozásával, valamint a szemléletformáló és gyakorlati tudás átadásával és lebonyolításával.
LinkedIn
Dr. Kolozsi Pál Péter - igazgató, Magyar Nemzeti Bank
Orcid
Krisán László - elnök, ESG Szövetség
22 éve a Széchenyi Kártya Programot működtető KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója, a KAVOSZ E-Green Zrt. igazgatósági tagja; az ESG Szövetség és a KAVOSZ Vállalkozásfejlesztési és Pénzügyi Szemléletformálási Alapítvány elnöke; a VOSZ társelnöke, Kereskedelmi Tagozatának elnöke. Aktív szerepet vállal társadalmi és gazdasági területeken egyaránt; gazdasági és üzleti tapasztalatai írásos formában is megjelentek (Ösztönző állam I-II.).
Elkötelezett támogatója a magyar vállalkozói rétegnek, akiket nem csupán statisztikai adatoknak tekint, hanem élettel teli, dinamikus szereplőknek a gazdaságban. Az általa vezetett KAVOSZ Zrt. az államilag támogatott Széchenyi Kártya Programon keresztül több százezer vállalkozónak nyújtott eddig hitellehetőséget - csak 2023-ban közel 2000 milliárd forint került kihelyezésre.
Elkötelezett a fenntartható gazdaság mellett, melynek célja, hogy az ESG szempontok a vállalkozások mindennapi működésébe épüljenek.
Missziója, hogy valós pénzügyi segítség mellett a vállalkozások pénzügyi szemléletformálásában is részt vállaljon, tudást adjon át és szoros kapcsolatban működjön együtt a hazai vállalkozásokkal, akikben a jövőt és a fejlődést látja.
Kim Donát - osztályvezető, Magyar Nemzeti Bank
Nagy Péter Gábor - Igazgató, Értékesítési, marketing és kibocsátói akvizíciók igazgatóság, Budapesti Értéktőzsde
A Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (befektetéselemző főszakirány, aktuárius mellékszakirány) elvégzése után a Budapesti Értéktőzsdén helyezkedett el, ahol 3 éven át a kereskedési területen dolgozott. Szakmai pályáját a K&H befektetési alapkezelőnél folytatta, ahol 13 éven át a hazai és régiós részvényalapok portfólió menedzsereként dolgozott. Az általa kezelt hazai részvényalapot a Privátbankár többször is díjazta.
Az évek során felhalmozott tőkepiaci tudását 2019 óta ismét a Budapesti Értéktőzsdén kamatoztatja, először a BÉT akvizíciós területének igazgató-helyetteseként, majd pedig 2021 óta az Értékesítési, Marketing és Kibocsátói Akvizíciók Igazgatóság vezetőjeként. Rendszeresen ad elő szakmai konferenciákon a tőzsdei megjelenés előnyeiről, illetve a BÉT kkv-szolgáltatásairól. Szakmai tudását 2010-ben CFA diploma megszerzésével is erősítette. A Budapesti Corvinus Egyetem hallgatói által alapított EVK Szakkollégium Alumni tagjaként támogatja a szervezet munkáját.
Akadémiai – szakértői előadók
Dr. Győri Zsuzsanna - tudományos főmunkatárs, Budapesti Gazdasági Egyetem
Gyura Gábor - adjunktus, Florence School of Banking and Finance
Dr. Harazin Piroska - adjunktus, Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar, Ökonómia Intézet, Agrárpolitika és Környezetgazdaságtan Tanszék
Harangozó Gábor - habiltált docens, Budapesti Corvinus Egyetem, Fenntarthatósági Menedzsment és Környezetgazdaságtan Tanszék
Szendrey Orsolya - tanársegéd, Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar, Ökonómiai Intézet
Dr. habil Rózsa Andrea - kutató, Agrárközgazdasági Intézet (AKI) Nonprofit Kft.
Rózsa Andrea matematika tanári és közgazdász szakon szerzett diplomát a Debreceni Egyetemen. Közgazdaságtudományi doktori fokozatát a Pécsi Tudományegyetemen védte meg 2009-ben. 18 évig egyetemi oktató és kutató volt a Debreceni Egyetemen, a vállalati pénzügyek területén. Fő szakterülete a vállalati stratégia, a pénzügyi elemzés és a beruházásértékelés. 3 évig a Magyar Tudományos Akadémia Doktori Tanácsának Titkárságát vezette, főosztályvezetőként. Az AKI-ban 3 éve a Pénzügykutatási Osztály kutatója, ahol az élelmiszer-feldolgozó ágazat pénzügyi és fenntarthatósági helyzetét elemzi, valamint részt vesz a fenntarthatóság és a biomassza-alapú gazdaság fejlesztésének nemzetközi kutatásában is.
ESG a mindennapokban: Vállalati gyakorlatok I.
Bauerné Dr. habil. Gáthy Andrea - egyetemi docens, Debreceni Egyetem, Gazdaságtudományi Kar
Nagy Katalin - Environmental management and permitting, BMW Manufacturing Hungary Kft.
Nyitrai Ibolya - pénzügyi Igazgató, KITE Zrt.
Péterné Dr. Baranyi Rita - Környezetvédelmi szakértő, MICHELIN Hungária Kft.
Székely-Pintér Eszter - Manager, Sustainability Services, Crowe FST
Székely-Pintér Eszter vagyok, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen szereztem a diplomámat Master of Business Management szakon. Jelenleg a Georgia Institute of Technology-n (Atlanta, Georgia, USA) folytatom tanulmányaimat a Master of Science in Analytics szakon. Közel 10 év tapasztalattal rendelkezem a banki és pénzintézeti szektorban, ahol kockázatkezelési és operatív vezetői pozíciókat töltöttem be, majd a logisztikai szektor két jelentős szereplőjénél dolgoztam credit and collection vezetőként.
2022 óta a Crowe FST magyarországi csapatának tagja vagyok; a Crowe Global a világ nyolcadik legnagyobb adótanácsadó és könyvvizsgáló hálózata. 2023-tól a fenntarthatósági üzletág (sustainability services) sales vezetőjeként tevékenykedem, ahol célunk, hogy ügyfeleink számára átfogó szolgáltatásokat nyújtsunk, amelyek nemcsak a szabályozásoknak való megfelelést biztosítják, de üzleti és piaci előnyökhöz is juttatják őket.
Szücs István Róbert - igazgató, Teva Gyógyszergyár Zrt.
Verba Zoltán - DS Karbon Menedzsment Szakértő, MOL Nyrt.
2017-ben végzett az Eötvös Loránd Tudományegyetem közgazdasági elemző mesterszakán. Pályafutását makrogazdasági elemzőként kezdte. 2018 és 2020 között gazdaságstratégiai- és szabályozási kérdésekkel foglalkozott a területért felelős Minisztérium elemzőjeként.
2021-ben csatlakozott a MOL Nyrt.-hez, ahol a finomítás és vegyipari üzletág csoportszintű dekarbonizációs stratégiájának fejlesztésével és implementációjával, valamint termékszintű karbonlábnyom számítással foglalkozik.
ESG a mindennapokban: Vállalati gyakorlatok II.
Prof. Dr. Dajnoki Krisztina - egyetemi tanár, tudományos dékánhelyettes, intézetigazgató, Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar, Vezetés- és Szervezéstudományi Intézet
Okleveles közgazdász, gazdasági agrármérnök, rehabilitációs gazdasági menedzser, közgazdásztanár, business coach. FranklinCovey szervezeti belső tréner, mérlegképes könyvelő, kompetenciafejlesztő tréner. Doktori értekezését 2006-ban védte meg gazdálkodás- és szervezéstudomány szakterületen, 2012-ben habilitált, professzori kinevezését 2022-ben vette át. 2001 óta oktat a Debreceni Egyetemen. 2015-től a Gazdaságtudományi Kar Vezetés- és Szervezéstudományi Intézet intézetigazgatója, 2022-től a kar tudományos dékánhelyettese. A HSZOSZ elnökségi tagja, a Debreceni HR Klub alapítója, elnöke, az OTDT Közgazdaságtudományi Szakmai Bizottság alelnöke, az MTA IX. osztály Gazdaságtudományi Bizottság választott tagja, a DEViK Üzleti Innovációs Klub elnöke. Főbb oktatási és kutatási területe a hátrányos helyzetű és külföldi munkavállalók kihívásai, a HR aktuális trendjei, kiemelten az esélyegyenlőség, a megtartás, a Green HR, a munkáltatói márkaépítés, a munkahelyi jóllét és a gamifikáció.
Kovács János - Facility & Sustainability Manager, Schaeffler Debrecen Kft.
Mihály Eszter - ESG vezető, Hell Energy Magyarország Kft.
Eszter célkitűzése, hogy valós és nyomon követhető intézkedésekkel járuljon hozzá a klímaváltozás elleni harchoz és részt vegyen a körforgásos gazdaság megvalósításában. Dolgozott a magánszektorban - a kisvállalatoktól a nagyobb ipari vállalatokig -, de járatos nonprofit szervezetek irányításában is. Közel 10 éve foglalkozik a fenntarthatóság témájával, az évek alatt, az összegyűjtött tapasztalataival pedig a HELL csapatát pedig 5 éve erősíti, mint CSR Manager. Feladatköréhez tartozik a cégcsoport szintű fenntarthatósági stratégia kialakítása és megvalósítása.
Eredetileg a Koppenhágai Egyetemen és a Hohenheimi Egyetemen szerzett kettős MSc diplomát környezettudományból és éghajlatváltozásból. A COVID alatt pedig elvégezte a shanghai Fudan Egyetem pénzügyi mesterképzését, valamint a Corvinuson egy MBA
Nyitrai Zsolt - kockázatkezelési igazgató, XANGA Ventures Magántőkealap-kezelő Zrt.
Polányi Péter - Senior Direktor, LEGO Manufacturing Kft.
Szücs Réka - igazgató, Deloitte
Réka 2017-ben csatlakozott a Deloitte Fenntarthatósági és Klímaváltozási Tanácsadás üzletágához, amely vezetését 2022-ben vette át. Környezetmérnöki diplomája mellett nemzetközi jog és fenntartható fejlődés területén szerzett LLM, jogi mesterfokozatot. A környezetvédelem és fenntarthatósági tanácsadás széles területein szerzett iparágakon átívelő tapasztalatot, a környezetvédelmi engedélyezések és due diligence projektektől a fenntartható pénzügyekig. Szakterülete az általános vagy különböző szabványok szerinti fenntarthatósági, ESG és integrált jelentések készítése, hitelesítése és a kapcsolódó stratégiai célkitűzések támogatása, illetve az ehhez kapcsolódó lényegességi vizsgálat és vállalati, ellátási láncon belüli adatgyűjtési feladatok tervezése és vezetése.
Réka többféle tanúsítvánnyal rendelkezik fenntarthatósági jelentéstételi sztenderdek, az SAP EHS, valamint a klímaváltozáshoz kapcsolódó pénzügyi kockázatok kezelésének területén.
Balogh Károly - elnök, Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége
Dedéné Novotni Anna - alelnök, HAJDU Cégcsoport
Dobos Balázs - üzletágvezető, Századvég Konjunktúrakutató Zrt.
Vállalkozásfejlesztési és ESG szakértő. Szakmai pályafutását 2011-ben egy nagy nemzetközi tanácsadócégnél kezdte, ahol szakpolitikai tanácsadással összefüggő projekteken dolgozott Európa-szerte. 2016 és 2018 között a Századvég Alapítvány vezető kutatója, majd 2018-tól kormányzati háttérintézménynél több kiemelt vállalkozásfejlesztési program vezetője. 2020 és 2022 között vállalkozásfejlesztésért felelős helyettes államtitkár.
2024 júliusa óta a Századvég innováció és vállalati fenntarthatóság üzletágának vezetője. Szívügye a technológiai és szervezeti innovációval kapcsolatos vállalati tudásbővítés, valamint a fenntarthatósági transzformáció, ami a magyar kkv-szektor további fejlődésének és a magyar gazdaság versenyképességének egyik sarokköve.
LinkedIn
Prof. Dr. Fenyves Veronika - egyetemi tanár, dékán, Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar
Orcid
Dr. Hegedűs Mihály - alelnök; tanszékvezető, Magyar Könyvvizsgálói Kamara
Dr. Szalay Rita - igazgató, PwC Magyarország
Az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán végzett, majd az egyetemi éveket követően felszámolással, társasági joggal, illetve szellemi alkotások jogával foglalkozott. MBA diplomáját a University of Cincinnati Carl. H. Lindner College of Business nappali programján szerezte. Több mint 15 éven keresztül a Budapesti Értéktőzsdén dolgozott, 2020-ig a Kibocsátói terület igazgatójaként, majd a BÉT tőkepiac-szabályozási és ESG tanácsadójaként. 2014-2016 között a KELER KSZF Zrt. felügyelő bizottságának tagja, 2016-tól 2020-ig elnöke volt. Rita számos szakmai szervezetben és bizottságban vállal aktív részvételt, és hosszú évek óta folytat oktatási tevékenységet a tőkepiaci és fenntarthatósági szabályozás területén: az ELTE Befektetési és Jogi Szakjogászképző program szakmai felelőse, oktatója, a BIB és a Brókerképző számos kurzusának oktatója.
Jelenleg igazgatóként felelős a PwC Magyarország Adó- és Jogi Tanácsadási területen a fenntarthatósági szolgáltatásokért.
ESG és finanszírozás (zöld hitel, minősítés, ESG megfelelés)
Dr. Becsky-Nagy Patrícia - tanszékvezető, egyetemi docens, Debreceni Egyetem, Gazdaságtudományi Kar, Számviteli és Pénzügyi Intézet
Lukács Ákos - Partner/Principal | Assurance | Climate Change and Sustainability Services | ESG and Sustainable Finance, Ernst & Young Könyvvizsgáló Kft.
Lukács Ákos 2022 áprilisában csatlakozott az EY-hoz a Klímaváltozási és Fenntarthatósági Szolgáltatások terület vezetőjeként. Az ezt megelőző években a tanácsadó szektorban dolgozott. Pályafutását tudományos területen, 2007-ben kezdte. Később a magyar és a német közigazgatásban is aktív volt. 2012 és 2016 között klímapolitikai főosztályvezetőként dolgozott, ahol többek között az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) volt a hazai kapcsolattartója és a Párizsi Klímaegyezmény tárgyalója volt. Közreműködőtt a Budapesti Értéktőzsde által kidolgozott ESG Útmutatónak, és projektvezetőként vállalt szerepet az EBRD és EU finanszírozta Fenntartható Tőkepiaci Stratégiájának kialakításában, amely a Magyar Nemzeti Bank és a hazai projekt-kedvezményezettek számára készült.
Ákos 2006-ban végzett a Szent István Egyetemen pénzügy-számvitel és EU agrármenedzsment szakirányokon.
Marczis Dávid - vezető kockázatelemző szakértő, Magyar Nemzeti Bank
Dr. Molnár András - szakmai vezető, szenior tanácsadó, OTP Bank Nyrt.
Sass Pál - igazgató, Magyar Fejlesztési Bank
Szege György - ESG és Fenntarthatósági igazgató, MBH Bank Nyrt.
Dr. Tóth Róbert - vezérigazgató, KAVOSZ E-Green Zrt.